S puta po Svetoj Zemlji

  • Autor: Spomenka Podboj
  • Izdavač: Naklada Ceres
  • Godina: 2000.
  • ISBN: 953-207-005-2

Spomenka Podboj: S puta po Svetoj Zemlji

“Putujući Svetom Zemljom osjećam se kao putnik kroz vrijeme, putnik koji putuje dobro znanim predjelima, predjelima opisanim u Bibliji….” zapisat će na jednom mjestu Spomenka Podboj u svojem drugom putopisu o Izraelu. Možda ova rečenica najslikovitije izražava formu u kojoj se autorica “obraća” krajoliku, povijesti, ljudima, arhitekturi, ostacima minulih civilizacija, tragovima drevnih kultura…, koji se otkrivaju na svakom koraku ove zemlje, koji žive u svakodnevnici triju velikih monoteističkih religija …. Ovdje se povijest, ako nije paradoksalno reći, – otkriva kao budućnost, tu se, pod vrelim pustinjskim suncem, i danas, u šarolikoj vrevi po uskim ulicama susreću i prožimaju oni isti Ideali koji svoj konačni smisao nalaze u vjeri Boga, kojega čovječanstvo po prvi puta nalazi upravo u ovom prostoru.  (Milan Bešlić)

Popratna riječ, Stijepo Mijović Kočan

"...Svaka od vjera koja Jeruzalem drži svojim svetim mjestom - ujedno njeguje i tamošnje svoje bogomolje. Kršćani, i ne samo katolici, svoje, Židovi svoje, muslimani pak vlastite... Autorica, naravno, to ni trenutka ne smeće s uma, ali i kad bi htjela - tu je stvarnost, sadašnjica: u nju nas vode ovi putopisi. A u stvarnosti Jeruzalem, kao i cijeli Izrael, nije samo Grad Mira, u koji se svi zaklinju, nego i mjesto neprestanih pomirba, nego i grad neprekidnih sukoba, nego i kotao stalnih isključivosti, saplitanje u međusobne okršaje - i mislima i riječima i djelima...Sve to ove stranice detektiraju, međutim - spisateljica ima dobro srce: ono je posvuda vodi i uspješno provodi kroz sve te suprotstavljenosti - da bi iz svega izišlo i smireno i jako, puno ljubavi i razumijevanja i nade."

Log in