In memoriam Mišo Montiljo i otvorenje izložbe Dalibora Stošića

Dalibor Stošić: izložba skica, nacrta i vizuala za Spomenik žrtvama Holokausta u Zagrebu

  • Datum:
  • Mjesto održavanja: Kulturni centar „Šalom“, Radićeva 26, Zagreb

Fotografije s otvorenja izložbe (foto: Jasmin Krpan)

pozivnica HID Dalibor STOSIC

24.01.2018. Uoči Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta izložbu skica, nacrta i modela za spomenik otvorit će Milan BEŠLIĆ. Razgovor s Daliborom STOŠIĆEM, akademskim kiparom, autorom prvonagrađenog umjetničkog ostvarenja-spomenika koji će biti postavljen u središtu Zagreba, vodit će Jasminka DOMAŠ. U kraćem osvrtu dr. sc. Zdenka WEBER obnovit će sjećanje na osnivača i dugogodišnjeg predsjednika Društva Mihaela Mišu Montilja, također stradalnika u Holokaustu.

SPOMEN OBILJEŽJE ŽRTVAMA HOLOKAUSTA

Na natječaju raspisanom 2017. godine za Spomen obilježje tragičnog stradanja Židova za vrijeme Drugog svjetskog rata u koncentracijskim logorima povjerenstvo je među prispjelim umjetničkim djelima izabralo likovno rješenje kipara Dalibora Stošića i arhitekta Krešimira Rogine. Prosudbenim povjerenstvom predsjedao je Branko Lustig koji je i sam proživio tu žalosnu stvarnost devastacije ljudske osobe u Auschwitzu. Holokaust (izvorno žrtva paljenica) jest pojam kojim se izražava stradanje ljudi (najviše Židova!) u koncentracijskim logorima za nacističke strahovlade u Europi. Još se rabi termin – šoa – ( iz židovske tradicije!) koji još snažnije izražava taj bestijalni pogrom i pustošenja svega života. Izabrano djelo koncipirano je od dva elementa, betonskog postamenata i čeličnog spomenika koja autorski potpisuje kipar i arhitekt kao jednu likovnu cjelinu. Idejno rješenje koje predstavljamo ovom izložbom u Kulturnom centru „Šalom“ bit će realizirano kao Spomen obilježje i postavljeno u Branimirovoj ulici u Zagrebu, u prostoru između Pošte i Glavnog kolodvora u skladnim proporcijama i odnosima prema postojećim likovnim elementima, to jest, urbanističkom kontekstu. Prvonagrađeno djelo kipara Dalibora Stošića, po riječima samoga autora, inspirirano je Spilbergovim filmom »Schindlerova lista« u kojima su potresne scene prisilnog transportiranja ljudi u željezničke vagone s njihovim najintimnijim osobnim stvarima u koferima bile presudne za oblikovanje spomeničkog djela. Stoga je Stošić koncipirao skulpturu od kofera kao likovnih elemenata od kojih je »zidao« svoj kiparski zid u veliku pravokutnu formu emanirajući prostorom golemom simboličkom snagom. Nejednakim i nepravilnim, užim i širim, izbočenim, udubljenim, izduženim i iskošenim elementima kipar gradi čvrstu strukturu spomeničkog zida čija je površina ritmički dinamična. Ova vizualna pulsacija smeđecrne pravokutne forme postavljene na horizontalnu i glatku betonsku ploču monumentalnih dimenzija simbolički naglašava grobno mjesto i memorijsku komponentu snažnom likovnom sugestivnošću.

Milan Bešlić

DALIBOR STOŠIĆ rođen je 1958. godine u Splitu. Od 1963. do 1974. živi u Parizu, a potom se vraća u Split. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1983. godine te na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1987. godine. Od tada kontinuirano izlaže i sustavno se bavi suvremenom skulpturom. Izlagao je na samostalnim i grupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu: Splitu, Zagrebu, Dubrovniku, Varaždinu, Zadru, Parizu, Nici, Saint Paul de Venceu, Luxemburgu, Londonu, Genevi, Monacu itd. Radovi mu se nalaze u javnim i privatnim zbirkama: Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain u Nici, Fondacija Maeght u Saint Paul de Venceu, Moderna galerija u Zagrebu, Galerija Ružić u Slavonskom Brodu, Hrvatska gospodarska komora u Zagrebu i Kninu, Zbirka Adris u Rovinju, Zbirka Faggian u Puli itd. Godine 2010. izlazi monografija Dalibor Stošić autora Gilberta Perleina i Vinka Srhoja. Od 2000. godine predaje na Umjetničkoj akademiji u Splitu, a 2003. prelazi na Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje je danas na Odsjeku za kiparstvo zaposlen u zvanju redovitog profesora.

Dobitnik je više nagrada i priznanja: otkupne nagrade na natječaju za spomenik Josipu Brozu Titu u Zagrebu 1987., Matisseove nagrade na 13. mediteranskom biennalu u Nici 1996., Prve nagrade na Jesenskom salonu u Monacu 1996., Prve nagrade za skulpturu u atriju Ekonomskog fakulteta u Splitu 2004., Druge nagrade za idejno rješenje spomenika Jakovu Gotovcu u Splitu 2009., Prve nagrade za idejno rješenje spomenika braniteljima u akciji Bljesak u Okučanima 2016. i Prve nagrade za idejno rješenje spomenika žrtvama Holokausta u Zagrebu.

Odlikovan je redom Danice hrvatske za promociju hrvatske kulture u inozemstvu 1999. godine. Uvršten je u Enciklopediju hrvatske umjetnosti.

Kontakt: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; http://www.dalibor-stosic.info/

DALIBOR STOŠIĆ was born in 1958 in Split. From 1963 to 1974 he lived in Paris, subsequently returning to Split. He took a first degree at the Economics Faculty in Zagreb (1983) and a BFA at the Academy of Fine Arts in Zagreb in 1987. Since that time he has exhibited continuously and is systematically involved in contemporary sculpture. He has exhibited at solo and collective exhibitions at home and abroad, in: Split, Zagreb, Dubrovnik, Varaždin, Zadar, Paris, Nice, Saint Paul de Vence, Luxembourg, London, Geneva and Monaco, for instance. His works are to be found in public and private collections: the Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain in Nice; the Maeght Foundation, Saint Paul de Vence; the Modern Gallery, Zagreb; the Ružić Gallery, Slavonski Brod; the Croatian Chamber of Economy in Zagreb and Knin; the Adris Collection in Rovinj and the Faggian Collection in Pula. The year 2010 saw the publication of the monograph Dalibor Stošić by Gilbert Perlein and Vinko Srhoj. From 2000 he lectured at the Art Academy in Split, moving in 2003 to the Academy of Fine Arts in Zagreb, where he is today a full professor in the sculpture department.

Dalibor Stošić has won several prizes and awards: purchase prize at the Josip Broz Tito monument competition, Zagreb, 1987; the Matisse Prize at the 13th Mediterranean Biennial, Nice; 1996; First Prize at the Autumn Salon in Monaco in 1996; First Prize for sculpture in the atrium of the Economic Faculty, Split, 2004; Second Prize for a design concept for a monument to Jakov Gotovac in Split, 2009; First Prize for a design concept for a monument to the defenders in the Flash Campaign in Okučani, 2016. i Prve nagrade za idejno rješenje spomenika žrtvama Holokausta u Zagrebu.

He has been decorated with the Order of the Croatian Day Star for the promotion of Croatian culture abroad, and has an entry in the Encyclopaedia of Croatian Art.

Contact: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.http://www.dalibor-stosic.info/

Više informacija

  • Satnica: 19,00 sati
  • Datum: Srijeda, 24 Siječanj 2018
  • Govornici: Milan Bešlić, Jasminka DOMAŠ, dr. sc. Zdenka WEBER
  • Mjesto održavanja: Kulturni centar „Šalom“, Radićeva 26, Zagreb

Programi koje organizira Hrvatsko-izraelsko društvo sufinancirani su sredstvima Ministarstva vanjskih i europskih poslova RHMinistarstva kulture RH i Grada Zagreba.

 

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH  Ministarstvo kulture RH  Grad Zagreb

Log in