Razgovor s Annom Mariom Gruenfelder

Razgovor s Annom Mariom Gruenfelder povodom izlaska njezine nove knjige Sustigla ih Šoa – Strani židovski izbjeglice u Jugoslaviji (1932.-1945.) vodit će Jasminka Domaš. Tom prigodom nakladnik Srednja Europa d.o.o. ponudit će knjigu po promotivnoj cijeni.

Gruenfelder

GRUENFELDER Anna Maria (r. 1948. u Mauthenu, Austrija)

Profesionalni put
Od 12.12.1978. .godine – diplomatska služba Republike Austrije:

• Austrijski kulturni institut Zagreb, Austrijski Generalni konzulat Zagreb,
  • Austrijsko veleposlanstvo Zagreb: Savjetnica za tisak i informiranje
  • Od 1.6.1975.-9.12.1978. godine – inokorespondentica u RO „Unikomerc“-inozemno zastupstvo, Zagreb
  • 1974. promovirana je na Sveučilištu „Leopoldina-Franciscea“ u Innsbruku za doktora filozofije iz povijesti, povijesti umjetnosti i Katoličke teologije specijalizacija: Crkvena povijest

Istraživačka suradnja

• S Dokumentacijskim arhivom austrijskog pokreta otpora u Beču (DOEW)
  • s Institutom za istočno- i jugoistočnoeuropska istraživanja (SOF), Regensburg
  • Sa Savezom Jevrejskih opština Srbije, Beograd
  • S Centrom judovske kulturne dediščine „Sinagoga Maribor“

Nagrade:

Savez jevrejskih opština Jugoslavije
1990. za tekst o književniku i kritičaru kulture Manesu Sperberu („Uspravni hod“)
- 1991. „Židovstvu poslije Shoe. Jeannette Hersch“
Savez jevrejskih opština Srbije i Crne Gore 2005.:„Prisilni rad Židova na Jugoistočnome bedemu“

Savez jevrejskih opština Srbije
- 2006. „U sjeni Jasenovca“. (Organizirani laički katolicizam i NDH)
- 2007.„Uzletna pista“ (Židovski prisilni rad na izgradnju uzletišta Frankfurtske zračne luke).
- 2015.„Repatrijacija i reintegracija židovskih izbjeglica i zatočenika/-ca nacističkih logora“
- 2016: „Iz poštovanja prema žrtva – Titova Jugoslavija i Holokaust
- 2017 -
2017: „Oslobođeni za novi progon – Oslobođeni židovski zatočenici logora Kampor (otok Rab)"